2019 Harbor Hustle 5K

5K

Age Group Results

June 30, 2019


Results By Racing NJ www.racingnj.com Racing NJ


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-98 99-99
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-98

Top

Male Overall Finish Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Hontz                     West Chester  PA       42   20        1        16:42.3      5:23/M
       2    Alex Izewski                      Doylestown  PA        796   26        2        16:51.4      5:26/M
       3    James Gusmer                      Arlington  VA         766   20        3        17:03.3      5:30/M
Top

Female Overall Finish Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caryn Just                        Baltimore  MD          29   31        6        19:16.3      6:13/M
       2    Melanie Quintans                  Boothwyn  PA          912   29       16        20:10.7      6:30/M
       3    Megan Esmonde-Bogan               Morrisville  PA       742   37       19        20:33.5      6:38/M
Top

Male 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caleb Hymans                      ANNANDALE  VA         793   14        4        18:09.5      5:51/M
       2    Aidan Portelli                    Cumming  GA           896   14       24        21:17.6      6:52/M
       3    Kevin Murray                      Flourtown  PA         875   12       39        22:11.4      7:09/M
       4    Connor Engle                      Dillsburg  PA         739   13       49        22:59.9      7:25/M
       5    Paul Lesutis                      Flowery Branch  GA    822   13       54        23:11.0      7:29/M
       6    Dane Kennedy                      CMCH  NJ              805   10       99        25:50.3      8:20/M
       7    Nathan Grew                       Mechanicsburg  PA     765   12      117        26:48.0      8:39/M
       8    Benjamin Banks                    Del Haven  NJ          15   10      129        27:23.2      8:50/M
       9    Sutton Warmkessel                 Portland  OR          968   13      146        28:09.8      9:05/M
      10    Shane Rose                        Woolwich  NJ           27   9       171        29:28.5      9:30/M
      11    Teagan Malcom                     Lyons  CO              35   12      178        29:57.0      9:40/M
      12    James Brandmeyer                  Brooklyn  NY          695   13      185        30:19.5      9:47/M
      13    Drew Brandmeyer                   Brooklyn  NY          694    8      190        30:30.7      9:50/M
      14    Henry Bickhart                    Havertown  PA         682    9      195        30:34.3      9:52/M
      15    Dominik Milam                     Washington Township   861   14      199        30:48.3      9:56/M
      16    Jacob Carpien                     Winston-Salem  NC     716   13      228        32:26.9     10:28/M
      17    Liam Deasey                       Malvern  PA            13   8       235        32:40.0     10:32/M
      18    Nick Cardoso                      Flemington  NJ        709    8      259        34:33.5     11:09/M
      19    Matt Tosi                         Dallas  PA            957   14      260        34:34.2     11:09/M
      20    Declan Kellogg                    Breinigsville  PA     802    7      310        39:21.4     12:42/M
      21    Chase Milam                       Washington Township   860   11      330        44:08.0     14:14/M
Top

Female 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Hymans                      ANNANDALE  VA         794   12       36        22:07.9      7:08/M
       2    Emily Rossmeisl                   Fort Washington  PA   915   13       44        22:36.1      7:17/M
       3    Paige Bryan                       West Chester  PA       37   14      109        26:27.3      8:32/M
       4    Olivia Orton                      Cape May Court Hous   886   11      118        26:54.1      8:41/M
       5    Mia Marinelli                     Flemington  NJ        833   11      125        27:17.3      8:48/M
       6    Ella Marinelli                    Flemington  NJ        832   13      126        27:17.6      8:48/M
       7    Sonja Krusi                       Exton  PA             811   11      147        28:17.1      9:07/M
       8    Zoey Kellogg                      Breinigsville  PA     803    9      192        30:30.8      9:50/M
       9    Caitlin Portelli                  Cumming  GA           897   12      212        31:35.0     10:11/M
      10    Addison Carpien                   Winston-Salem  NC     713   13      229        32:27.1     10:28/M
      11    Juliana Tosi                      Dallas  PA            956   10      233        32:35.1     10:31/M
      12    Kate Donovan                      Towson  MD             22   11      243        33:07.5     10:41/M
      13    Mia Portelli                      LITTLE Silver  NJ     900   11      248        33:35.9     10:50/M
      14    Anna Brandmeyer                   Brooklyn  NY          693   11      282        36:32.1     11:47/M
      15    Lucy Hobbs                        Los Angeles  CA       785    9      290        37:31.4     12:06/M
      16    Lily Cardoso                      Flemington  NJ        708   10      302        38:21.2     12:22/M
      17    Sara Marinelli                    Flemington  NJ         26   6       303        38:21.9     12:22/M
      18    Caitlin Carpien                   Winston-Salem  NC     714   11      307        39:08.5     12:37/M
      19    Sloane Fox                        Portland  ME          747   14      320        41:28.4     13:23/M
      20    Lila Coleman                      Yarmouth  ME          721   13      321        41:29.3     13:23/M
      21    Quinn Carpien                     Winston-Salem  NC     717    7      326        43:20.3     13:59/M
      22    Bella Daulton                     Washington  DC        729    9      333        45:31.6     14:41/M
      23    Anna Williamson                   Newtown  PA           980   14      340        46:21.6     14:57/M
      24    Caroline Preede                   Chantilly  VA         902   13      342        46:22.6     14:57/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    bradley french                    malvern  PA            46   16        9        19:39.5      6:20/M
       2    John Tosi                         Dallas  PA            955   16       20        20:36.8      6:39/M
       3    Matthew Kooken                    North Andover  MA     809   15       29        21:35.3      6:58/M
       4    Charlie Dougherty                 washington crossing   736   15       40        22:20.1      7:12/M
       5    Carter Bartonek                   Conway Springs  KS    676   15       63        23:48.6      7:41/M
       6    Tom Warner                        USA  OH               971   15       68        23:59.9      7:44/M
       7    Dylan Curry                       Monroe Township  NJ   724   15       96        25:47.3      8:19/M
       8    Jared Falk                        Ridley Park  PA        53   18      112        26:37.2      8:35/M
       9    Sam Williamson                    Newtown  PA           983   17      166        29:07.6      9:24/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allie Engle                       Dillsburg  PA         738   15       33        21:52.6      7:03/M
       2    Hanna Saxon                       Avalon  NJ             41   17       42        22:27.0      7:15/M
       3    Hailey Melcher                    Haddonfield  NJ       855   16       56        23:18.7      7:31/M
       4    Jill McEntee                      swarthmore  PA         31   16       58        23:27.0      7:34/M
       5    Natalie Schooley                  Cherry hill  NJ       930   16       59        23:27.6      7:34/M
       6    Taylor Lopez                      Phoenix  AZ           825   19       75        24:42.7      7:58/M
       7    Hanna Bodner                      Haverford  PA         689   16       78        24:58.6      8:03/M
       8    Hannah Rossmeisl                  Fort Washington  PA   916   16       79        24:58.9      8:03/M
       9    Kathryn Swope                     Hollidaysburg  PA     946   19      110        26:28.9      8:32/M
      10    Rebecca Horn                      Stone Harbor  NJ      790   17      122        27:08.7      8:45/M
      11    Olivia Miller                     Phoenixville  PA      865   15      135        27:38.2      8:55/M
      12    Joy Ferchaud                      Tallahassee  FL        14   17      167        29:07.5      9:24/M
      13    Shao Peterson                     Stone Harbor  NJ       39   18      174        29:42.1      9:35/M
      14    Sarah Williamson                  Newtown  PA           984   19      208        31:13.6     10:04/M
      15    Tracey Murray                     Flourtown  PA         878   15      218        31:56.1     10:18/M
      16    Amber Grew                        Mechanicsburg  PA     762   15      221        32:08.9     10:22/M
      17    Evelyn Hill                       Wilmington  DE          3   16      222        32:09.8     10:22/M
      18    Madison Mundenar                  Yardley  PA           874   19      236        32:48.1     10:35/M
      19    Charlotte Borger                  Malvern  PA           989   15      252        33:59.0     10:58/M
      20    Kelsie Baxter                     New Milford  CT       678   19      278        36:20.0     11:43/M
      21    Lindsey Adamou                    New Milford  CT       606   17      279        36:20.2     11:43/M
      22    Lauren Baxter                     New Milford  CT       679   17      280        36:20.3     11:43/M
      23    Kerry O'Sullivan                  Moorestown  NJ         25   17      284        36:35.1     11:48/M
      24    Megan Curry                       Monroe Township  NJ   725   18      319        41:17.2     13:19/M
      25    Emma Preede                       Chantilly  VA         903   16      339        46:21.4     14:57/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Doane                        Glen Mills  PA         45   22        5        18:21.9      5:55/M
       2    Elijah Shaw                       Richmond  VA          933   24       10        19:43.3      6:22/M
       3    Carter Houseknecht                Elysburg  PA          791   20       11        19:44.0      6:22/M
       4    Greg Paugh                        Stone Harbor  NJ      891   22       13        19:57.8      6:26/M
       5    Zachary Yocum                     Lancaster  PA         987   28       15        20:01.9      6:27/M
       6    Adam Schneck                      Salina  KS            928   27       18        20:32.0      6:37/M
       7    Jack Barnett                      Conshohocken  PA      995   28       26        21:27.6      6:55/M
       8    Ben Lacy                          Somerville  MA        812   25       43        22:30.9      7:15/M
       9    Jack Susanin                      Villanova  PA         944   26       45        22:53.0      7:23/M
      10    Scott Just                        Baltimore  MD          30   28       65        23:52.3      7:42/M
      11    Michael Herman                    Pawling  NY           779   25       73        24:19.5      7:51/M
      12    Andrew Jones                      Pennescola  FL          6   28       89        25:19.6      8:10/M
      13    Matt Burns                        Glen Mills  PA        703   28      145        28:08.2      9:05/M
      14    Jesse Smith                       East windsor  NJ       50   24      157        28:44.1      9:16/M
      15    Dan Allen                         Cranford  NJ            8   21      164        29:02.8      9:22/M
      16    Dakota Curran                     Clarion  PA           723   23      296        38:04.0     12:17/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Lemon                       Mifflinburg  PA       820   22       31        21:46.3      7:01/M
       2    Lindsey Welter                    rochester  NY         976   29       35        21:57.6      7:05/M
       3    Clarissa Goodling                 Mifflintown  PA       761   27       84        25:11.4      8:07/M
       4    Carolyn Doane                     Washington  DC        734   29       90        25:19.8      8:10/M
       5    Aubrey Strobel                    New York  NY          998   26      121        27:08.2      8:45/M
       6    Angela Cargiulo                   fairfax station  VA   711   26      160        28:53.1      9:19/M
       7    Lori Blair                        Baton Rouge  LA       686   25      170        29:24.5      9:29/M
       8    Jordan Schneck                    Salina  KS            929   27      181        30:05.4      9:42/M
       9    Laura Naylor                      Philadelphia  PA      879   23      183        30:11.8      9:44/M
      10    Erica Powers                      Mount Laurel  NJ      901   24      204        31:05.0     10:02/M
      11    Kaitlyn Spafford                  New York  NY          939   27      209        31:17.8     10:05/M
      12    Sarah Wells                       Langhrone  PA         975   22      211        31:31.3     10:10/M
      13    Lori Remaker                      Munroe Falls  OH      992   27      237        32:54.4     10:37/M
      14    Samantha Smith                    Pennington  NJ         48   29      250        33:54.5     10:56/M
      15    Natalie Nudo                                             49   24      257        34:17.4     11:04/M
      16    Melissa Jones                     Pensacola  FL           7   27      266        34:54.2     11:15/M
      17    Emma Leik                         York  PA              816   21      269        34:59.5     11:17/M
      18    Lisa Mayet                        Baton Rouge  LA       838   27      274        35:25.2     11:25/M
      19    Michelle Mazur                    Clarion  PA           840   26      299        38:12.9     12:19/M
      20    Julia Goldschmidt                 Wayne  PA             756   20      311        39:30.8     12:45/M
      21    Claire Bergsten                   North Wildwood  NJ    681   25      312        39:39.5     12:47/M
      22    Jessica Puckett                   Conshohocken  PA      911   29      316        40:34.9     13:05/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Zink                          Lakewood Ranch  FL     28   33        7        19:17.1      6:13/M
       2    James Bogan                       Morrisville  PA       690   38        8        19:39.4      6:20/M
       3    Matt Przydzial                    Fairfax  VA           910   34       17        20:28.6      6:36/M
       4    Kyle Minor                        Burke  VA             867   33       22        20:57.5      6:45/M
       5    Brandon McFarren                  Pensacola  FL         845   32       27        21:27.7      6:55/M
       6    Timothy Murray                    Bethlehem  PA         877   35       28        21:34.4      6:57/M
       7    Joseph Jesiolowski                Haddonfield  NJ        52   36       32        21:46.5      7:01/M
       8    Daniel Hanrahan                   Eagleville  PA        770   38       34        21:54.4      7:04/M
       9    Brian Miller                      malvern  PA           863   38       38        22:10.8      7:09/M
      10    Andrew Smyth                      Millsboro  DE         937   32       41        22:20.1      7:12/M
      11    Andrew Tischbein                  Lancaster  PA         954   32       61        23:35.1      7:36/M
      12    Jonathan Walton                   Lansdale  PA          966   39       74        24:23.5      7:52/M
      13    Christopher Sanders               Mendham  NJ           993   33       88        25:16.4      8:09/M
      14    BT Trefsgar                       Lebanon  PA           958   35      107        26:24.1      8:31/M
      15    Jack Kelleher                     Boonton  NJ           801   37      111        26:32.0      8:34/M
      16    Bob Weney                         Philadelphia  PA      977   35      113        26:37.7      8:35/M
      17    Matthew Pambianchi                Boston  MA            890   34      114        26:37.9      8:35/M
      18    Jon DeLong                        Lancaster  PA         733   38      136        27:40.7      8:55/M
      19    Colin Hanna                       Philadelphia  PA      769   38      137        27:46.3      8:57/M
      20    Michael McNamee                   Ridley Park  PA       851   34      139        27:51.1      8:59/M
      21    Justin Ackerman                   Moorestown  NJ        351   37      168        29:14.6      9:26/M
      22    Curtis Wu                         Hoboken  NJ           986   31      169        29:16.3      9:26/M
      23    Matthew Smyth                     Voorhees  NJ          938   39      202        30:58.9      9:59/M
      24    Benjamin Robinson                 Spring City  PA       914   34      220        32:05.1     10:21/M
      25    Michael McCarthy                  Malvern  PA           842   39      246        33:17.7     10:44/M
      26    Jeff Hobbs                        Los Angeles  CA       784   39      289        37:30.8     12:06/M
      27    Kyle Nelson                       Abington  PA          880   33      292        37:32.4     12:06/M
      28    Jason Francis                     Sewell  NJ            748   38      294        37:53.1     12:13/M
      29    Jack Prevost                      Paoli  PA              40   36      308        39:19.9     12:41/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Annie Fritz                       Philadelphia  PA      751   30       21        20:53.0      6:44/M
       2    Christine Maxwell                 BURKE  VA             837   36       23        21:07.4      6:49/M
       3    Laurie Vizzard                    Avalon  NJ            963   38       48        22:58.6      7:25/M
       4    Lindsay Murray                    Bethlehem  PA         876   34       64        23:49.6      7:41/M
       5    Leslie Ackerman                   Moorestown  NJ        409   37       67        23:54.9      7:43/M
       6    Meredith Unangst                  West Chester  PA      962   37       80        25:01.1      8:04/M
       7    Sara N. Sanders                   Mendham  NJ           996   30       86        25:16.0      8:09/M
       8    Nicole Santarsiero                MOUNT LAUREL  NJ      922   30       87        25:16.1      8:09/M
       9    Jill Masterton                    East Brunswick  NJ    836   34       93        25:42.3      8:17/M
      10    Emily McDonough                   Reading  PA           843   38       94        25:44.2      8:18/M
      11    Christine Amadio                  Springfield  PA       624   34      102        26:06.3      8:25/M
      12    Michelle Hanway                   Media  PA             774   35      104        26:07.8      8:25/M
      13    Stephanie Von Stetten             Old Bridge  NJ        964   32      115        26:41.9      8:36/M
      14    Katie Trefsgar                    Lebanon  PA           959   34      124        27:14.3      8:47/M
      15    Linda Remaker                     Chicago  IL           913   30      127        27:20.5      8:49/M
      16    Kristina Cardoso                  Flemington  NJ        707   37      133        27:33.2      8:53/M
      17    Kristin McTamney                  Upper Freehold  NJ    852   37      177        29:45.0      9:36/M
      18    Alyssa Tischbein                  Parkville  MD         953   30      227        32:26.0     10:28/M
      19    Quinn Laudermilch                 Havertown  PA         815   34      238        32:54.6     10:37/M
      20    Amanda Nicole                     Bellmawr  NJ          882   31      239        32:55.9     10:37/M
      21    Rachel Gallegos                   Malvern  PA           753   38      253        33:59.1     10:58/M
      22    Maggie LaRocca                    Rumson  NJ            813   38      254        34:01.4     10:58/M
      23    Jennifer McFarren                 Pensacola  FL         846   30      265        34:54.1     11:15/M
      24    Jaclyn Spirko                     Cedar Grove  NJ       940   39      285        36:36.4     11:48/M
      25    Nina Nelson                       Abington  PA          881   35      291        37:32.3     12:06/M
      26    Nicole Francis                    Sewell  NJ            749   38      295        37:53.0     12:13/M
      27    Abbegail Minor                    Burke  VA             866   32      297        38:07.7     12:18/M
      28    Kristen McGinnis                  Philadelphia  PA      848   33      298        38:08.1     12:18/M
      29    Melissa Hiller                    New York  NY          782   36      301        38:21.0     12:22/M
      30    Jennifer Wildasin                 Herndon  VA           979   30      304        38:23.7     12:23/M
      31    Katherine Preede                  Chantilly  VA         904   36      306        38:35.3     12:27/M
      32    Alicia Cargiulo                   fairfax station  VA   710   30      317        40:50.0     13:10/M
      33    Jennifer Pritt                    Canton  OH            906   37      336        45:40.8     14:44/M
      34    Stephanie Mosher                  Williamstown  NJ      873   38      345        51:35.5     16:38/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Boyer                 Raleigh  NC           692   45       14        20:00.7      6:27/M
       2    Benjie Lanier                     Mendham  NJ           999   42       25        21:25.1      6:55/M
       3    Bryan Unangst                     West Chester  PA      961   40       30        21:36.4      6:58/M
       4    John Overmeyer                    Lancaster  PA         889   48       47        22:57.7      7:24/M
       5    Norm Morrison                     Mercer Island  WA     872   49       51        23:04.7      7:26/M
       6    William Zednick                   Downingtown  PA        21   49       55        23:11.2      7:29/M
       7    Charles Haub                      Avalon  NJ            777   49       57        23:25.3      7:33/M
       8    Robert Polis                      Cape May Court Hous   895   40       69        24:09.0      7:47/M
       9    justin schell                     Pittsburgh  PA         34   40       70        24:11.9      7:48/M
      10    Jason Lutz                        Reading  PA           827   45       76        24:46.2      7:59/M
      11    Timothy Bickhart                  Havertown  PA         684   49       77        24:49.9      8:00/M
      12    Michael Przybyszewski             Marlton  NJ           907   43       82        25:09.3      8:07/M
      13    Charles Dougherty                 washington crossing   735   49       83        25:10.7      8:07/M
      14    Michael Spirko                    Cedar Grove  NJ       941   40       91        25:20.6      8:10/M
      15    Tim McDonough                     Reading  PA           844   41       95        25:45.0      8:18/M
      16    Mark Trout                        Evesham Township  N   960   40      100        25:51.0      8:20/M
      17    Tim Carr                          Lafayette Hill  PA     19   45      119        26:55.9      8:41/M
      18    Christopher Portelli              Cumming  GA           898   46      132        27:27.9      8:51/M
      19    Timothy Melinson                  Arlington  VA         991   43      134        27:35.0      8:54/M
      20    Michael Coleman                   Dunmore  PA           722   43      138        27:49.0      8:58/M
      21    Brian Waltersdorff                East York  PA         965   49      141        27:54.6      9:00/M
      22    Brett Szczesny                    Stamford  CT          948   47      149        28:17.8      9:07/M
      23    PHIL AUSTIN                       YORK  PA              651   40      152        28:27.5      9:11/M
      24    Bruce Fowler                      North Canton  OH      745   48      154        28:38.0      9:14/M
      25    Andrew Roth                       Avalon  NJ            917   41      156        28:41.9      9:15/M
      26    Chris Jones                       York  PA              798   44      165        29:04.8      9:23/M
      27    David Burke                       Pittsburgh  PA        700   45      172        29:29.8      9:31/M
      28    Kevin Meeks                       Wenonah  NJ           854   47      191        30:30.7      9:50/M
      29    Brian Kellogg                     Stone Harbor  NJ       32   43      193        30:31.6      9:51/M
      30    William Thompson                  Sterling  VA          952   48      196        30:35.2      9:52/M
      31    Jon Livingston                    Swedesboro  NJ        824   44      210        31:25.9     10:08/M
      32    Mike Blair                        Buda  TX              687   49      214        31:52.2     10:17/M
      33    Glenn Hill                        Wilmington  DE          2   49      217        31:55.8     10:18/M
      34    Marc Williamson                   Newtown  PA           982   46      225        32:21.1     10:26/M
      35    Charles Grew                      Mechanicsburg  PA     763   44      226        32:22.4     10:26/M
      36    Seth Carpien                      Winston-Salem  NC     718   47      230        32:27.6     10:28/M
      37    Greg Donovan                      Towson  MD             23   47      244        33:07.7     10:41/M
      38    Chris Hestin                      Pittsburgh  PA        781   48      258        34:27.7     11:07/M
      39    Mike Daulton                      Washington  DC        730   45      334        45:31.6     14:41/M
      40    George Deery                      Wildwood Crest  NJ    732   41      341        46:22.4     14:57/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brea Kelleher                     Boonton  NJ           800   40       52        23:08.2      7:28/M
       2    Beth Miller                       Lewisburg  PA         862   46       60        23:31.7      7:35/M
       3    Michelle Melcher                  Haddonfield  NJ       856   48       72        24:14.8      7:49/M
       4    Ruth Anne Engle                   Dillsburg  PA         741   48       81        25:02.7      8:05/M
       5    Rebecca Kennedy                   CMCH  NJ              806   47       98        25:49.7      8:20/M
       6    Jane Thompson                     Sterling  VA          950   46      108        26:24.2      8:31/M
       7    Denise McNamee                    Woolwich  NJ          850   42      116        26:43.4      8:37/M
       8    Dianne Fowler                     North Canton  OH      746   49      128        27:20.6      8:49/M
       9    Kathryn Steinman                  Bethesda  MD           17   48      140        27:52.2      8:59/M
      10    amanda brodish                    Pittsburgh  PA         33   41      144        28:06.1      9:04/M
      11    Megan Krusi                       Exton  PA             810   41      150        28:19.0      9:08/M
      12    Debra Hanrahan                    Hoboken  NJ           771   40      155        28:41.3      9:15/M
      13    Emily Paul                        Cape May Court Hous   894   42      158        28:44.9      9:16/M
      14    Natalie Hawryluk                  San Diego  CA         778   46      159        28:46.2      9:17/M
      15    Lynne Grew                        Mechanicsburg  PA     764   43      188        30:29.3      9:50/M
      16    Connie L Scanlon                  Pittsburgh  PA        925   43      189        30:29.7      9:50/M
      17    Jean Bickhart                     Havertown  PA         683   44      194        30:33.9      9:51/M
      18    Erin Moorcones                    Stone harbor  NJ      868   41      203        30:59.9     10:00/M
      19    Carol Simon                       Media  PA             934   47      206        31:07.2     10:02/M
      20    Regina O'Sullivan Dillon          Fairfax  VA           888   49      213        31:36.8     10:12/M
      21    Susan Burke                       Stamford  CT          701   47      215        31:53.7     10:17/M
      22    Krista Portelli                   LITTLE Silver  NJ     899   40      249        33:46.0     10:54/M
      23    Elaine Dougherty                  washington crossing   737   42      251        33:58.2     10:57/M
      24    Emily Stahl                       Avalon  NJ            997   48      256        34:16.9     11:03/M
      25    Jennifer Freeman                  Cranford  NJ          750   43      263        34:49.2     11:14/M
      26    Jean D'Angelo                     Center Valley  PA     728   49      264        34:49.8     11:14/M
      27    Kate Leik                         York  PA              818   48      267        34:59.0     11:17/M
      28    Angela Jones                      York  PA              797   41      271        35:07.4     11:20/M
      29    Barb Williamson                   Newtown  PA           981   47      275        36:00.5     11:37/M
      30    Meg McGINN                        Phoenixville  PA      847   49      276        36:03.2     11:38/M
      31    Maura O'Boyle                     Clarks Summit  PA     885   46      277        36:04.6     11:38/M
      32    Kara Wanzer                       Sandy Hook  CT        967   42      281        36:30.0     11:46/M
      33    Susie Brandmeyer                  Brooklyn  NY          696   44      283        36:34.5     11:48/M
      34    Alison Smyth                      Voorhees  NJ          936   41      287        36:44.8     11:51/M
      35    Erica Stevenson                   Bridgeville  PA       943   40      288        37:00.0     11:56/M
      36    Lauren Hanrahan                   New York  NY          772   43      293        37:35.6     12:07/M
      37    Michele Thompson                  Malvern  PA           951   46      300        38:16.3     12:21/M
      38    Stephanie Prevost                 Breinigsville  PA     905   42      309        39:20.7     12:41/M
      39    Christine Carr                    Lafayette Hill  PA     18   48      314        39:47.1     12:50/M
      40    Molly Harkins                     Barrington  NJ        775   48      318        41:12.3     13:17/M
      41    Vivian Broussard                  Eunice  LA             10   46      324        41:59.9     13:33/M
      42    Cara Carpien                      Winston-Salem  NC     715   47      325        43:20.0     13:59/M
      43    Jennifer Latino                   Monroe Township  NJ   814   43      328        44:05.8     14:13/M
      44    Anna Milam                        Monroe Township  NJ   859   44      329        44:06.2     14:14/M
      45    Danielle Saunier                  Sewickley  PA         924   41      337        46:13.4     14:55/M
      46    Dawn Carr                         Williamstown  NJ      719   43      344        51:34.4     16:38/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nils Gyllenhammer                 Hillsborough  NJ      767   55       37        22:08.5      7:08/M
       2    Greg Horn                         Stone Harbor  NJ      787   51       46        22:57.5      7:24/M
       3    Mark Carlton                      Stone Harbor  NJ       16   55       53        23:10.8      7:28/M
       4    Doug D'Angelo                     Mahwah  NJ            726   56       66        23:53.9      7:42/M
       5    Andy Malavsky                     Yardley  PA           830   57       71        24:13.4      7:49/M
       6    Terry Kelly                       Stone Harbor  NJ      804   56      103        26:07.7      8:25/M
       7    Richard Paugh                     Stone Harbor  NJ      892   54      105        26:08.5      8:26/M
       8    Paul Andersen                     Holmdel  NJ           629   53      106        26:11.0      8:27/M
       9    Timothy Susanin                   Villanova  PA         945   56      131        27:24.6      8:50/M
      10    Frank D'Angelo                    Center Valley  PA     727   57      151        28:22.4      9:09/M
      11    Bernie Han                        greenwood village     768   55      162        28:58.1      9:21/M
      12    Scott Cirella                     lindenwold  NJ        720   56      175        29:42.7      9:35/M
      13    Bret Wells                        Langhorne  PA         974   52      186        30:21.6      9:47/M
      14    Mark Bove                         West cape may  NJ     691   58      197        30:35.8      9:52/M
      15    Gordon Branov                     Paoli  PA             697   50      224        32:14.6     10:24/M
      16    Matt Borger                       Malvern  PA           990   52      247        33:17.9     10:44/M
      17    Jack Morris                       Pottstown  PA         871   57      261        34:43.4     11:12/M
      18    Philip Engle                      Dillsburg  PA         740   54      262        34:46.7     11:13/M
      19    Josh Leik                         York  PA              817   50      268        34:59.2     11:17/M
      20    Owen Ryan                         Basking Ridge  NJ      44   56      273        35:09.1     11:20/M
      21    Carl Bergsten                     North Wildwood  NJ    680   55      313        39:40.0     12:48/M
      22    Scott Broussard                   Eunice  LA             11   50      327        43:43.8     14:06/M
      23    Roy Cargiulo                      Fairfax Station  VA   712   57      331        44:54.5     14:29/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elise Anderson                    Stone Harbor  NJ        4   50       50        23:01.3      7:25/M
       2    Melissa Miller                    Phoenixville  PA      864   51       92        25:23.2      8:11/M
       3    Anna Bertolucci                   Tallahassee  FL         5   54      101        26:01.5      8:24/M
       4    Elisa Marra                       Wildwood Crest  NJ    834   57      120        27:00.3      8:43/M
       5    Sandy Taylor                      Newport  NJ           949   57      123        27:12.5      8:46/M
       6    Carolyn Stevens                   Ashburn  VA            20   50      142        28:05.0      9:04/M
       7    Elaine Intenzo                    Stone harbor nj  NJ   795   59      148        28:17.2      9:07/M
       8    Sherry Paugh                      Stone Harbor  NJ      893   55      153        28:35.2      9:13/M
       9    Anna Norton                       Collegeville  PA      884   53      180        30:02.1      9:41/M
      10    Karen Baxter                      New Milford  CT       677   51      187        30:26.6      9:49/M
      11    Deb Burger                        Boiling Springs  PA    24   55      200        30:48.5      9:56/M
      12    Beth Hanssens                     Bryn Mawr  PA         773   50      207        31:07.5     10:02/M
      13    Suzanne Swope                     Hollidaysburg  PA     947   58      216        31:54.5     10:17/M
      14    Deb Majer                         Limerick  PA          829   58      219        32:00.3     10:19/M
      15    Donna Altenpohl                   Malvern  PA            12   56      232        32:33.0     10:30/M
      16    Lisa Goldschmidt                  Wayne  PA             758   51      234        32:36.4     10:31/M
      17    Jackie Santarsiero                MOUNT LAUREL  NJ      921   58      240        32:57.7     10:38/M
      18    Margaret McAllister               Haverford  PA          47   52      255        34:11.6     11:02/M
      19    Anna Ryan                         Basking Ridge  NJ      43   54      272        35:08.8     11:20/M
      20    Susan Houser                      Wayne  PA             792   59      305        38:30.9     12:25/M
      21    Robin Andersen                    Holmdel  NJ           638   50      323        41:56.0     13:32/M
      22    Robin Santini                     Vineland  NJ          923   58      332        45:16.3     14:36/M
      23    Mary Watson Avery                 Marlborough  MA       972   54      338        46:15.4     14:55/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    larry wargo                       lafayette hill  PA      9   61       62        23:45.4      7:40/M
       2    Mark Lemon                        Mifflinburg  PA       819   60       85        25:14.8      8:08/M
       3    Mitch Herman                      stone harbor  NJ      780   64      143        28:05.8      9:04/M
       4    David Burns                       Glen Mills  PA        702   60      161        28:53.2      9:19/M
       5    Fran Kee                          Rydal  PA             799   65      163        28:58.5      9:21/M
       6    Chuck Sanders                     Randolph  NJ          994   66      173        29:35.6      9:33/M
       7    Robert Fendt                      haddonfield  NJ         1   63      176        29:44.5      9:35/M
       8    George Hobbs                      Wilmington  DE        783   61      182        30:07.2      9:43/M
       9    Jack Mazur                        Canfield  OH          839   60      198        30:46.3      9:55/M
      10    John Goldschmidt                  Wayne  PA             755   61      201        30:52.6      9:57/M
      11    Joseph Gallagher                  Hatboro  PA           752   63      231        32:29.5     10:29/M
      12    Richard Lindsay                   Egg Harbor Township   823   61      270        35:04.3     11:19/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joan Brown                        newtown  PA           699   61      130        27:23.3      8:50/M
       2    Mary Beth Harrell                 Cape May Court Hous   776   60      184        30:12.3      9:45/M
       3    Holly Wexler                      Doylestown  PA        978   61      205        31:05.2     10:02/M
       4    Victoria Komarnicki               Haddonfield  NJ       808   61      242        33:01.0     10:39/M
       5    Nancy Peterson                    Stone Harbor  NJ       38   60      245        33:11.0     10:42/M
       6    Celine Przydzial                  Shillington  PA       908   65      286        36:43.1     11:51/M
       7    Joyce Luiken                      Montclair  NJ         826   66      315        39:59.4     12:54/M
       8    Cindy Burt                        North Wildwood  NJ    704   62      335        45:38.4     14:43/M
Top

Male 70 +

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Warner                        Louisville  OH        969   71      179        30:01.0      9:41/M
Top

Female 70+

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    janice    piper                     minotola  NJ         36   71      223        32:11.0     10:23/M
       2    Michele Warner                    Louisville  OH        970   71      322        41:39.9     13:26/M
       3    Leona Burt                        Avalon  NJ            705   72      343        51:26.8     16:35/M
Top

missing info

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Participant 30324                                     30324   99       12        19:49.6      6:24/M
       2    Jon No Name                                              51   99       97        25:48.2      8:19/M
       3    Participant 30343                                     30343   99      241        32:58.6     10:38/M